داروی گیاهی شکر تیغال

در کشوری زندگی می کنیم که یکی از موهبت های آن وجود آب و هوای متفاوت و بستری مناسب برای رشد انواع داروهای گیاهی است که علم آن از گذشته بین اقوام مختلف وجود داشته است اما هنوز تمام این دانش مکتوب و مدون نشده است.

برای درمان سینه درد خودم تجربه ای داشته ام که برای استفاده سایر عزیزان در این نوشتار می آورم.

دریافت فایل به صورت رنگی به همراه عکس

به نام خداوند شفا بخش

مدتها بود که بیماری ریوی، من را دچار مشکل کرده بود.

استراحت ده روزه و مراجعه به سه پزشک که یکی هم متخصص عفونی بود به قول قدیمی ها افاقه نکرد و مشکل همچنان پابرجا بود و داروها و آنتی بیوتیک ها و غیره از شدت بیماری می کاست اما درمان قطعی نبود.

داروهای گیاهی متداول مانند چهارتخمه، سیب پخته و انار کبابی، عسل و شلغم، هم فقط تا حدی تسکین می داد؛ تا اینکه یکی از دوستان داروی گیاهی شکر تیغال را پیشنهاد داد ابتدا جدی نگرفتم و با شک و تردید به این دارو که تا کنون اسم آنرا نشنیده بودم برخورد کردم تا اینکه یکی دیگر از دوستان در جلسه ای که تهران داشتم و از مشکل من آگاه شد شکر تیغال را پیشنهاد داد و گفت زمانیکه ما اراک بودیم (ظاهراً استفاده از این دارو در بین اراکیها متداول است) برای درمان سینه درد در طول زمستان، مادرمان از این دارو استفاده می کرد.

طرز تهیه :

برای تهیه این دارو ابتدا تعداد حدوداً سه یا چهار عدد از شکر تیغال را (که در واقع خانه یا پیله یک حشره بر روی بته تیغال است) از خار و احیاناً حشره داخل آن (در تصویر پیوست کاملاً این پیله و ضایعات آن نمایان است) تمیز می کنیم، سپس آنها را کوبیده و خرد می کنیم و در یک ظرف دردار ریخته و روی آن آب جوش ریخته و به مدت حداقل ده دقیقه به صورت دم کرده قرار می دهیم. سپس آب و مواد که نرم هم شده است در داخل یک پارچه تمیز به عنوان صافی ریخته و در ظرف دیگر لعاب آنرا می گیریم این مایع کدر که مزه آن مشابه نشاسته می باشد، قابل استفاده است.

بهتر است برای اینکه کودکان به خوردن آن تمایل بیشتری پیدا کنند، مقداری شکر اضافه کرد اما بزرگترها به راحتی آنرا میل می کنند.

ضمناً بسته های 10 تا 15 عددی آن در عطاریها به قیمت 4 تا 7 هزار تومان به فروش می رسد.

همیشه سالم و موفق باشید.

زمستان 1396

امیر خسرو خودکار