راه آهن ساحلی مازندران پیشنهادی برای حمل ونقل و توریسم

مقدمه :
سالها است که در زمان تعطیلات، مسافران از بار ترافیک سنگین در راههای منتهی به شمال کشور رنج می برند حتی امسال رکورد 20 ساعته آن شکست!
اما سالها است که برای حل این مشکل بزرگراه تهران شمال به چالش کشیده شده است. شاید با ایده بلند پروازانه نوار ریل ساحلی مازندران این مشکل مرتفع گردد.

نوار ریل ساحلی مازندران:
چندی پیش برای کاری سفری به گرگان داشتم، تصمیم گرفتم این مسیر زیبا را با قطار طی کنم و از طبیعت زیبای مسیر در روز بهره ببرم.
ابتدا برای تهیه بلیط به صورت اینترنتی جستجو کردم اما دیدم که بلیط قطار برای روز ندارد و حتی از دفاتر فروش جستجو کردم اما اصلا حرکت روز برای گرگان نداشت و تنها حرکت قطار چه از تهران و چه گرگان برای ساعت 10 شب پیش بینی شده است. برایم خیلی جای سئوال بود که تمام زیبایی این مسیر و پل ورسک در روز دیدنی است و چرا قطار روز برای این مسیر وجود نداد؟
غیر از تمایل من برای دیدن این مسیر به عنوان یک ایرانی, این کار می تواند باعث جذب توریسم شود. دنبال پاسخ این سوال بودم اما موفق به کشف این معما نشدم که چرا قطار روز برای این مسیر وجود ندارد و سوالم با  تمام پی گیری ها بی پاسخ ماند و تنها یک پاسخ غیر کارشناسانه شنیدم و آن نیز این بود که به خاطر ترس مردم از ارتفاع است که حرکت روز ندارد؟؟!!!
اما این روزها که اواخر تابستان است و اخبار زیادی در خصوص بار ترافیک سنگین جاده های  شمال کشور به گوش می رسد به فکر افتادم چرا ما خط آهن ساحلی مازندان درست نکنیم تا هم از نظر حمل و نقل به کار آید و هم از نظر جذب توریسم و سپس با اتصال آن به خطوط اصلی بسیاری از مسافران را از سفر با ماشین شخصی بی نیاز نماییم.
البته  این کار را می توان با مشارکت بخش خصوصی انجام داد زیرا با  راهکارهایی مناسب این طرح از نظر اقتصادی قابلیت سودآوری دارد.
این نوار ریلی و ساحلی که می تواند در امتداد مسیر جاده فعلی گرگان به آستارا و در حاشیه دریا باشد هم از نظر حمل ونقل محلی کاربرد دارد و هم می توان به عنوان یک قطار سبک بین شهری و برای جابجایی مسافران به کار آید.

البته می توان برای جذابیت بیشتر و حل مشکل تملک و نیز بحثهای زیست محیطی در برخی نقاط با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی سازه های بتنی و یا فلزی خطوط راه آهن را به ارتفاع برد یعنی به صورت ترن هوایی درآورد تا با اینکار مسافرین ضمن دیدن مناظر زیبای جنگل ، کوه و دریا ، سفری خاطره انگیز را برای خود رقم بزنند.
اگر این کار انجام شود به راحتی می توان خط تهران شمال را نیز به این خط وصل کرد تا هم بار ترافیک 20 ساعته شمال کاهش یابد و هم  نیاز به ساخت بزرگراه پر هزینه تهران شمال که برای بسیاری دغدغه تخریب جنگل و مشکلات زیست محیطی را بوجود آورده است، منتفی شود.